Stowarzyszenie Młoda Alwernia

zajęcia kulturalne i sportowe dla dzieci i młodzieży prowadzone przez nasze stowarzyszenie
Godziny zajęć
soboty - od godz. 9.00
Galeria
Top

Narodziny pisma

Narodziny pisma

W bibliotece w Grojcu, Alwerni i Regulicach odbyły się zajęcia na temat historii pisma i książki.

W Grojcu przedszkolaki prześledzili  etapy powstawania materiałów pisarskich od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego. Pojawiły się pojęcia rytownictwa i malowideł naskalnych. Ciekawostką były gliniane i woskowe tabliczki używane do pisania. Dla przedszkolaków historia sumeryjskiej gliny używanej do zapisu czy egipskiego papirusu brzmiała jak bajka. Nie lada gratką było robienie zwojów papirusowych z własnymi hieroglifami. W całość zajęć wpleciono również  wiersz  „Skarga książki” Jana Huszczy na temat poszanowania książek.

W bibliotece w Alwerni i Regulicach odbyły się zajęcia w formie prezentacji multimedialnej pt. „Narodziny pisma oraz książki”.
W zajęciach wzięli uczniowie klasy III SP z Alwerni oraz I SP z Regulic. Uczniowie śledzili proces powstawania pisma od systemu niealfabetycznego po alfabet. Poznali metodę porozumiewania się bez pomocy pisma czyli sznur kipu oraz materiały piśmiennicze. Dzieci składały też tekst z ruchomych literek, które miały być imitacją ruchomych czcionek Gutenberga.  Wszyscy uświadomili sobie jak wielką pracę włożyły cywilizacje w powstanie pisma oraz książki.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu KSIĄŻKA DOBRA NA WSZYSTKO! dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” oraz przez Gminę  Alwernia.

Fotorelacja.

Share
Aneta Głowicka

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Skip to content