Narodziny pisma
W bibliotece w Grojcu, Alwerni i Regulicach odbyły się zajęcia na temat historii pisma i książki.
W Grojcu przedszkolaki prześledzili etapy powstawania materiałów pisarskich od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego. Pojawiły się pojęcia rytownictwa i malowideł naskalnych. Ciekawostką były gliniane i woskowe tabliczki używane do pisania. Dla przedszkolaków historia sumeryjskiej gliny używanej do zapisu czy egipskiego papirusu brzmiała jak bajka. Nie lada gratką było robienie zwojów papirusowych z własnymi hieroglifami. W całość zajęć wpleciono również wiersz „Skarga książki” Jana Huszczy na temat poszanowania książek.
W bibliotece w Alwerni i Regulicach odbyły się zajęcia w formie prezentacji multimedialnej pt. „Narodziny pisma oraz książki”.
W zajęciach wzięli uczniowie klasy III SP z Alwerni oraz I SP z Regulic. Uczniowie śledzili proces powstawania pisma od systemu niealfabetycznego po alfabet. Poznali metodę porozumiewania się bez pomocy pisma czyli sznur kipu oraz materiały piśmiennicze. Dzieci składały też tekst z ruchomych literek, które miały być imitacją ruchomych czcionek Gutenberga. Wszyscy uświadomili sobie jak wielką pracę włożyły cywilizacje w powstanie pisma oraz książki.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu KSIĄŻKA DOBRA NA WSZYSTKO! dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” oraz przez Gminę Alwernia.