Nasze rzeźby ożyją …marzeniami
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Młoda Alwernia. Pomysłodawcą projektu był Zbigniew Klatka – Dyrektor Teatru Ludowego Tradycja. W projekcie wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z Alwerni i Poręby Żegoty w wieku 8-12 lat oraz ich babcie i dziadkowie. Środki na realizację projektu zostały pozyskane z z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności za pośrednictwem Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”z programu Seniorzy w Akcji.
Krótki rys historyczny projektu:
• Początek roku 2010 – pomysł, rozmowy nad projektem, napisanie i złożenie projektu,
• wrzesień 2010 – podpisanie umowy projektowej, spotkania robocze i rekrutacja uczestników,
• październik – wycieczka do Krakowa, spacer po Porębie Żegoty – śladami Wawrzusia,
• listopad – styczeń warsztaty plastyczne i rzeźbiarskie, marzenia dzieci przenoszone na papier i rzeźbę,
• luty – maj warsztaty teatralne, przygotowanie przedstawienia finałowego z udziałem dzieci, babć i dziadków.
„Zagrać na koncercie w Sopocie”, „zostać narciarką”, „dostać złoty medal w bieganiu”, „zostać reżyserem lub scenarzystą”, – to tylko niektóre z marzeń uczestników warsztatów realizowanych w ramach projektu. Przypomnijmy, że projekt inspirowany był „Historią żółtej ciżemki” i losami jej bohatera, Wawrzusia, który pochodził z tej samej miejscowości, z której wywodzą się uczestnicy warsztatów. Dzieci podczas zajęć poznały techniki rzeźbiarskie w drzewie i glinie, zapoznały się z różnymi formami sztuki plastycznej – tej tradycyjnej i komputerowej oraz ćwiczyły dykcję, ruch sceniczny, poznawały techniki autoprezentacji. Wszystko po to aby finałowe przedstawienie o marzeniach wypadło wspaniale. I tak się stało. Zaangażowanie młodych aktorów przerosło najśmielsze oczekiwania. Licznie zgromadzona publiczność w domu ludowym w Okleśnej, gdzie odbyła się premiera, długo oklaskiwała artystów. Po przedstawieniu, uczestnicy projektu oraz ich rodzice i goście przybyli na spektakl, wypisali swoje marzenia na kartach, które przymocowane do dużego balonu, dzieci wysłały wysoko w niebo. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, Rodzicom, babciom i dziadkom za zaangażowanie w realizację projektu. Cieszymy się, że dzieci z dwóch szkół mogły się lepiej poznać, razem uczestnicząc w warsztatach, tworząc wspólne przedstawienie teatralne. Projekt realizował cel nadrzędny – stworzył więź pokoleniową najmłodszych i ich dziadków realizując wspólny cel artystyczny, porównując marzenia z przeszłości z tymi współczesnymi, które czekają na spełnienie.
Zrealizowano 22 spotkania warsztatowe, w których wzięło udział 29 dzieci oraz ich babcie i dziadkowie. Warsztaty odbywały się w siedzibie Stowarzyszenia Młoda Alwernia oraz w Galerii Drzewiej w Porębie Żegoty.
Osoby zaangażowane w realizację projektu:
Zbigniew Klatka – wlider projektu
Gabriela Lebiedzka-Groń – warsztaty plastyczne
Edward Górecki z Rodziną – warsztaty rzeźbiarskie
Michał Hachlowski – warsztaty teatralne
Aneta Zielińska – obsługa finansowa i merytoryczna projektu
Katarzyna Drabiec – obsługa organizacyjno-techniczna warsztatów
Joanna Jania – dokumentacja fotograficzna
Marek Zieliński – obsługa techniczno-akustyczna przedstawienia
Członkowie Stowarzyszenia Młoda Alwernia – opiekunowie podczas trwania warsztatów
Aktorzy Teatru Ludowego Tradycja – pomoc w realizacji przedstawienia
Marek Skowronek – koordynator realizacji projektu