Stowarzyszenie Młoda Alwernia

zajęcia kulturalne i sportowe dla dzieci i młodzieży prowadzone przez nasze stowarzyszenie
Godziny zajęć
soboty - od godz. 9.00
Galeria
Top

książkobranie

książkobranie

Dnia 29 maja 2017 r.  w ramach bloku tematycznego „Przygoda z Książką” odbyło się Książkobranie, czyli gra terenowa pt. „Zagadki Patelskiego” rozpoczynająca się w Wąwozie Simota w Regulicach z metą na „Starym Dworzysku” w Kwaczale.

Organizatorami imprezy czytelniczej byli: MGBP w Alwerni, Stowarzyszenie Młoda Alwernia i Stowarzyszenie “Seniorzy Alwerni”. W grze, która dotyczyła Biblioteki  i jej założyciela Józefa Patelskiego  uczestniczyli uczniowie z ZS nr 3 w Kwaczale, którzy podzieleni na trzy grupy mieli do przejścia określoną trasę. W terenie wyznaczono punkty kontrolne, gdzie gracze musieli wykazać się wiedzą  z zakresu historii Biblioteki w Kwaczale. Zadań było dużo m.in. wymyślenie exlibrisu, ułożenie humorystycznego lub sensacyjnego opowiadania, czy nakręcenie klipu reklamującego bibliotekę. Wszystkie grupy zmierzały w kierunku „Starego Dworzyska” w Kwaczale, gdzie ostatnim zadaniem było odnalezienie ukrytego skarbu w postaci książki Józefa Tadeusza Louisa pt.: „Wspomnienie o ś.p. Józefie Patelskim wice-prezesie Tow. Dobroczynności” wydanej w 1888 roku.

Do zabawy włączyli się członkowie grupy teatralnej „Tradycja” z Okleśnej. Poprzebierani w stroje z epoki końca XIX wieku powitali nadjeżdżającego konnym powozem Zbigniewa Klatkę przebranego za Józefa Patelskiego, który w obecności Ojców Bernardynów odczytał zgromadzonym akt fundacyjny Biblioteki w Kwaczale oraz podarował książki Bibliotece Szkolnej i Publicznej. Było to nawiązanie do faktu historycznego z 1869 r. kiedy ówczesny właściciel wsi Kwaczała Józef Patelski założył bibliotekę i przekazał na jej potrzeby 80 książek. Dziś Biblioteka Publiczna im. Józefa Patelskiego jest najstarszą z wiejskich bibliotek publicznych w Polsce i  dobrze  służy  mieszkańcom Kwaczały. Na zakończenie  wszyscy uczestnicy gry mogli popróbować pieczonych kiełbasek przygotowanych przez członków  Stowarzyszenia „Seniorzy Alwerni”.

Gra plenerowa połączyła historię i tradycję z elementami rekreacji i ruchu na świeżym powietrzu i okazała się doskonałą zabawą, za którą  serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz partnerom w realizacji gry.

Książkobranie odbyło się w ramach projektu KSIĄŻKA DOBRA NA WSZYSTKO! dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” oraz przez Gminę  Alwernia. Parterami

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Share
Aneta Głowicka

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Skip to content